68c935e834f1a0d04f83a17138dab3be Bactroban %2 15 Gr Krem | Güzel Ege Haber, Moda, Sağlık ve Teknoloji Bilgileri

Bactroban %2 15 Gr Krem

Bactroban %2 15 Gr Krem
Bu haber 02 Nis 2012 Pts 10:43 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:
Sponsor bağlantılar


Formülü:

Bactroban Krem %2, beyaz yumuşak parafin bazında %2 mupirosin içermektedir. Koruyucu olarak, fenoksietanol ve benzil alkol içermektedir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikleri
Mupirosin, Pseudomonas fluorescensin fermentasyonu ile üretilen bir antibiyotiktir. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) dahil çok sayıda gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. Mupirosin aynı zamanda belirli gram negatif bakterilere karşı da etkilidir. Mupirosin, reversible olarak ve bakteriyal isolosil transfer-RNA sentetaz enzimine spesifik olarak bağlanarak bakteriyel protein sentezini inhibe eder. Bu özel etki mekanizması nedeniyle mupirosin, diğer sınıf antibakteriyel ajanlarla in vitro çapraz direnç göstermez. Direnç nadiren görülür. Ancak, mupirosin direnci oluşursa, bu modifiye isolösil-tRNA sentetaz üretimi sonucunda olur. Yüksek-düzey plazmid-kaynaklı direnç (MIK>1024 mcg/mL) bazı S. aureus ve koagülaz-negatif staphylococci suşlarına karşı bildirilmiştir. Mupirosin, topikal uygulama ile ulaşılan konsantrasyonlarda bakterisidal etki gösterir. Ancak, minimum bakterisid konsantrasyon (MBK) ilgili patojenlere karşı genellikle minimum inhibitör konsantrasyondan (MIK) 8 kat ila 30 kat daha fazladır. İlaveten, mupirosin yüksek derecede proteinlere bağlanır (>%97) ve yara sekresyonlarının Mupirosinin MIK değerleri üzerine etkisi beli rI en mem iştir. Mu pi rosi nin Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyo gen es suşlarının bir çoğuna karşı etkili olduğu in vitro olarak ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Aşağıdaki in vitro veriler mevcuttur, fakat klinik anlamlılığı bilinmemektedir. Mupirosin Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus saprophyticus suşlarının çoğuna karşı etkilidir.

Farmakokinetik Özellikleri
Absorpsiyon: Mupirosinin çatlağı ya da kesiği olmayan ciltten sistemik absorbsiyonu düşüktür. Ancak çatlak ya da kesik ciltlerde sistemik absorbsiyon olabilir. Bununla beraber, klinik araştırmalar göstermiştir ki sistemik yolla verildiğinde mikrobiyolojik olarak aktif olmayan metaboliti monik asite metabolize edilir ve hızlıca atılır.
İntravenöz ya da oral uygulamayı takiben, mupirosin hızlı olarak aktif olmayan metaboliti monik aside dönüşür.
Atılım:Mupirosin metabolizma tarafından aktif olmayan metaboliti monik asite dönüştürülür ve vücuttan böbrek yoluyla hızla atılır.

Endikasyonları:

Küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar ya da aşınma gibi sekonder enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Bactroban Krem %2, mupirosine ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık hikayesi olan hastalara verilmemelidir.

Uyarılar/Önlemler:

Bütün topikal preparatlarda olduğu gibi kremin gözlere bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
Kullanımıyla oluşan nadir olası bir duyarlılık reaksiyonu ya da şiddetli lokal iritasyonda tedavi kesilmelidir. Sürülen bölge yıkanarak temizlenmeli ve enfeksiyon için uygun alternatif tedaviye geçilmelidir.
Diğer antibakteriyel ürünlerde de olduğu gibi uzun süre kullanım mupirosine duyarlı olmayan organizmaların aşırı gelişimine neden olabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı
Gebelik sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan verisi bulunmamaktadır. Ancak, hayvan çalışmalarında gebeliğe veya embriyofötal gelişime karşı risk belirlenmemiştir.
Gebelik kategorisi: B.
Emzirme sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan veya hayvan verisi bulunmamaktadır. Eğer çatlamış meme ucu tedavi edilecekse, emzirmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir. Taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi: Taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine herhangi bir advers etki belirlenmemiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Mupirosin krem iyi tolere edilir.

İlaç etkileşimleri:

Bilinen herhangi bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.

Kullanım şekli ve dozu:

Haricen kullanım içindir.
Yetişkinler/çocuklar/yaşlılar: Yanıta bağlı olarak 10 güne kadar günde üç kez.
Hepatik ve renal yetmezlikte doz ayarlamasına gerek yoktur.
Uygulama şekli: Bactroban Krem 01o2, etkilenmiş bölgeye küçük miktarlarda bir parça temiz pamuk, yün veya gazlı bez ile uygulanabilir. Tedavi edilen alan sargı ile örtülebilir.
Diğer ürünlerle karıştırmayınız, çünkü dilüsyon riski vardır ve bu, antibakteriyel aktivitede azalma ve mupirosinin krem bazı içinde stabilitesinde azalmaya neden olur.

Etken Maddesi: Mupirosin
Barkod Numarası: 8699522355426

İlaç Fiyatı: 8,84 TL

Paylaş:
"Bactroban %2 15 Gr Krem" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Duphalac şurup
Duphalac 300 ml 3×1 reçete edilebilir. Etken Maddesi: Laktuloz 670...
Sudafed Expektoran 150 Ml Şurup
Formülü: Bir ölçek (5ml) 30mg psödoefedrin hidroklorür ve 100mg guaifenesin...
urocit-k (10 meq) 1080 mg 100 kontrollü salım tableti
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER Potasyum Sitrat oral olarak alındığında, absorblanan sitratın metabolize...
Norlevo 750 mcg 2 Tablet
Norlevo 750 mcg 2 Tablet Endikasyonları Norlevo halk arasında ertesi...
nail art
Gelen Aramalar: bactroban krem ne işe yarar (38),bactroban krem (15)