Hastanede çalışan taşeron işçilere kadro olacakmı

Hastanede çalışan taşeron işçilere kadro olacakmı
Bu haber 28 Tem 2012 Cts 0:09 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:
Sponsor bağlantılar


Hastanelerde çalışan taşeron firmaya bağlı işçilere kadro haberi olarak yaptığımız geniş çaplı araştımada değişik bilgiler elde ettik.

Öncellikle hastanelerde çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi gibi bir durumun Sağlık bakanlığı tarafından böyle bir uygulamanın olmadığını üzülerek bildiriyoruz.

Fakat taşeron işçilerin yeni düzenlemeler ile şu haklara sahip oldukları netleşmeye başladı. taşeron işçi kadro

Tazminat hakkını kullanmak isteyen bir işçi çalıştığı kamu kuruluşundan bu hakkını talep ettiğinde kendisi doğrudan ‘taşeron firmaya‘ yönlendirilmektedir. Taşeron firmalar ise kendi şirketlerine bağlı çalışan işçilerin tazminat hakkı için ‘1 yıllık istihdam’ şartını doldurmasını ister. Ancak iş sözleşmelerinin sürekli yenilenmesi ve işe giriş çıkışların yapılması taşeron işçilerin bu süreyi hiçbir zaman doldurmalarına izin vermez.

Ancak burada taşeron firmaların uygulamayı tercih etmedikleri bir ayrıntı vardır. Eğer bir taşeron işçi kamu kurumunda 1 yıldan uzun süre çalışıyorsa farklı taşeron firmalara bağlı dahi olsa tazminat hakkını kullanabilmektedir. Ayrıca diğer hakları açısından da hem asıl işveren hem de alt işveren sorumlu olacaktır.

ŞARTLAR

 

Bunun içinde şu şartlar gerekmektedir.

– 2 ayrı işverenin bulunması (A okulu ve B Güvenlik Şirketi gibi)

– Mal yada hizmet üretimine yönelik bir işin varlığı,

– İşçinin sadece asıl işverenin emrinde çalışıyor olması

TARİHLER ÖNEMLİ

Öncelikle taşeron işçi, asıl işverenin işinde çalıştığı ve ilk taşerondaki ilk işe giriş tarihinden son taşeron şirketinde işten çıkmış olduğu tarihe kadar geçen süre içindeki süreler itibariyle kıdem ve ihbar tazminatı hakkı vardır. Bu tazminatlardan hem asıl işveren hem son taşeron şirket sorumludur.

Örneğin bir hastanenin temizlik işinde 10 yıldır çalışmakta olan bir taşeron işçisi bu 10 yıl boyunca birden fazla temizlik şirketine bağlı olarak çalışmış ve sonunda işten çıkarılmış olsun. Bu durumda işçi hem hastaneye karşı hem de son çalıştığı taşeron şirkete karşı dava açarak 10 yıllık kıdem tazminatını ve ihbar tazminatını isteyebilir. Son taşeron şirket İş Kanunu’nun 6. Maddesine göre işyeri devri kuralları gereği işçinin önceki taşeron şirketten kaynaklanan haklarını devralmıştır. Asıl işveren olan hastane de İş Kanununun 2.maddesinin 6.fıkrası gereğince işçinin çalıştığı 10 yıldan sorumludur.

Fazla çalışma, resmi bayram ve genel tatil ücretleri, ücret ve sigorta primlerinin ödenmesi konusunda da asıl işveren-alt işveren ilişkisi ve işyeri devri kuralları aynen uygulanır.

YILLIK İZİN

Yıllık izin ücreti konusunda işçinin çalıştığı süreler dikkate alınır ve işçinin, asıl işverenin işinde başladığı tarih baz alınarak yıllık izin süreleri hesaplanır.

İşine son verilen işçinin açmış olduğu işe iade davasını kazanması halinde işçiyi işe başlatmama nedeniyle doğacak tazminat ve boşta geçen sürelerin ücretlerinden asıl işveren ile birlikte son taşeron şirket de sorumludur.

Yukarıda yazılı kurallar genel kurallar olup; işçinin durumuna, çalışma şekline, çalışma sürelerine, haklılığına v.s. sebeplerine göre değişiklikler olabilecektir.

Paylaş:
"Hastanede çalışan taşeron işçilere kadro olacakmı" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Ceyda;

çok yakında hastanede çalışan taşeron işçilere kadro geliyor


11.03.2013 17:54
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

11 Ocak 2015 Taşerona Kadro
Herkesin merakla beklediği kadro meselesi sonunda açıklığa kavuşuyor işte detaylar....
Lütfi Elvan’dan sim kart uyarısı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, başkasının adına kayıtlı cep...
Kamunun bayram tatili 1 gün uzadı
Hükümet, 3 Ekim Cuma günü tüm kamu görevlilerinin izinli sayılmasını...
2949 liralık iPhone6 için kuyruk oldular
2949 liralık iPhone6 için kuyruk oldularApple’ın yeni akıllı telefon modeli...
nail art
Güzel Ege Haber, Moda, Etkinlik ve abiye modelleri located at izmir , Turkey, EGE . Reviewed by 4869 Editör rated: 4.8 / 5