in

Araç Fiyatları Neden Artıyor

araç fiyatları neden artıyor

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artışın en önemli sebebi sıfır araçların piyasaya yeteri kadar girmemesi olduğunu belirten Ertemel “Piyasada olan talep arz karşılayamıyor. Bunun sebepleri ise; 2018 yılındaki döviz artışından sonra araç fiyatları arttı ve o dönem faizler yüksekti.

Yukarıda yazılanların tamamen dışında Çin’in Wuhan kasabasında ortaya çıkan Corona Virüsü olarak bilinen Covid-19 otomobil piyasasına da damga vurdu. Otomotiv firmaları parça teminatı konusunda sorun yaşıyorlar çünkü bir çok otomotiv firmasının parça temini Çin’de bulunan fabrikalarından sağlanıyor. Parça temin edemeyen firmalar alternatif yollar armaya başladı. Temin edilen parçalardan da fabrika çalışanlarına Corona Virüsü bulaşma ihtimali ortaya çıktı. Nitekim Hyundai’nin Güney Kore’deki fabrikasında Corona Virüsü vakası nedeniyle firma buradaki fabrikasını kapatma kararı aldı. Sonuç olarak ikinci el araç piyasası neden yükseldi dediğinizde karşınıza ilk neden olarak yeterli sayıda sıfır araç üretilememesi geliyor.

İkinci el araç fiyatları, 2020 yılında artış gösterdi. Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el otomobil piyasasında yaşanan hareketlilikle ilgili açıklamada bulundu. Geçen yıla oranla, aynı segment araçların fiyatlarında, bu yıl 15- 20 bin liralık bir artış olduğunu söyleyen Yanık, fiyat artışının sebebinin ise internet sitelerindeki ilanlar olduğunu dile getirdi.

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 Cartoons Your Mom Shouldn’t Let You Watch When You Were Young

Mutluluğun Sırrı Nedir ?