Çoçuklarda Ateşe Ne iyi Gelir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 04:07

Bugün sizlere Çoçuklarda Ateşe Ne iyi Gelir hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Yüksek ateş, çocuk sağlığında bir problem olduğunu ortaya çıkaran, aileyi hekime gidilmesi konusunda uyaran en gürültülü bulgudur.

Ateş aslında, vücudun bağışıklık cevabıdır yani vücudun ateşi yükseltmesindeki amaç vücuda girmiş olan mikroorganizmaların çoğalmasını sınırlamaktır.

Ateş 39-40 derecenin üzerine çıktığında vücut aşırı enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır.

Vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere daha az kan gönderirken; beyin, kalp, karaciğer gibi organlara daha fazla kan gönderir.

Vücut alacalı, mermerimsi bir görüntü alır, el- kol ve bacaklarda soğukluk olmasına rağmen gövdede yüksek sıcaklık görülür. 

3-5 gün süren kısa süreli ateşin nedenleri arasında üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, mide – bağırsak sisteminde ishal ve kusma ile görülen enfeksiyonlar, özellikle kız çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir.

Zatürre, menenjit eklem ve kas iltihapları da ateşin daha ağır nedenleridir. 

Yüksek ateşin nedeni, yapılan ilk tetkiklerle ortaya konamadıysa ve bu durum 7-15 günden uzun sürdüyse; tüberküloz, malta humması ve tifo gibi hastalıklar, eklem iltihapları, kalbin iç kısmındaki zarın iltihapları ve birtakım kanser tiplerine dair ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır.

Çoçuklarda Ateşe Ne iyi Gelir meydana geldiğinde

Hemen telaşa kapılıp panik yapmayın. Çocuğunuza panik halinde yanlış tedaviler uygulayabilirsiniz.

Ateşli çocuğun üzerini örtmek tamamıyla yanlış bir uygulamadır. Çocuğun havale geçirmesine dahi sebep olabilir.

Üzerini örtmek yerine odanın ısısını düşürmelisiniz.

38 -38,5 derece ateş normal olarak kabul edilmekte. Çocuğun ateşi 39 dereceyi buluyorsa, ateşe öksürük, kusma ve ishal de ekleniyorsa, hemen doktora başvurmalısınız.

İçine aspirin ezilmiş soğuk ve sirkeli suya batırılmış bezlerle alnına, koltuk altlarına baskı uygulamayın.

Tamamıyla yanlış olan bu geleneksel yöntem, çocukların ateşi vücudundan atmasını daha da zorlaştırıyor.

38,5- 39 derecelerde, ateş düşürücü fitiller kullanılabilir.

Fark edilmeyen durumlarda ya da ani ateş yükselmelerinde çocuğa başını dışarıda bırakacak şekilde ılık bir duş aldırmanız doğru olacaktır. Bunların hiçbiri ateşi düşürmezse, uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Ateşle birlikte bebeğiniz susmadan ağlıyorsa, uyku hali varsa, sayıklıyor veya ateşle beraber ciltte döküntüsü varsa ya da ağlarken gözyaşı olmaması, dudak ve ağız kuruluğu, idrar miktarında azalma veya bıngıldakta çöküklük gibi susuzluk bulgularında da zaman kaybetmeden doktorunuzu aramayı ihmal etmeyin.

Eğer ateşi 72 saatten daha uzun süredir devam ediyorsa, ateşle beraber kulak ağrısı boğaz ağrısı, ense sertliği, karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık ve şişme varsa gecikmeden hastaneye başvurmalısınız.

Çoçuklarda Ateşe Ne iyi Gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir