Deve Dikeni Tohumu Yağı Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:50

Deve Dikeni Tohumu Yağı Faydaları Sayfasına hoşgeldiniz

Deve dikeni birçok türü bulunan Akdeniz, İskoçya gibi coğrafi bölgelerde sık sık rastlanan bir bitkidir. Deve dikenleri oldukça tipik özellikler gösterebilmekle beraber farklı türlerin mor çiçekleri ve beyaz damarlı parlak veya soluk yeşil yaprakları çeşitlilik gösterebilmektedir. Güney Avrupa’nın doğusundan Asya’ya kadar, dünyanın neredeyse her yerinde dağılım gösteren bir bitki türüdür.

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni, Cirumsum, Carduus, Echinops, Sonchus, milk thistle türlerinden oluşur ve Asteraceae familyasındaki bitki cinsleri içinde yer alır. Deve dikeni kelimesi en sık küçük, genellikle pembe veya mor çiçekli yoğun yapraklı başları olan Carduus ve Cirsium’un dikenli yapraklı türlerine atıfta bulunur. Bazen tüysüz devedikenleri olarak adlandırılan Carduus cinsi bitkiler, dikenli saplara ve çiçekli başlara sahiptir. Kanada’da yetişen devedikeni (Cirsium arvense) Kuzey Amerika’nın tarım alanlarında sıkça görülen bir tür yabani ot olup, onu aşkın ekin çeşidi (Sonchus) Avrupa çapında yaygındır. Bazı devedikeni türleri (Echinops) süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Deve dikeni, İskoçya’nın ulusal amblemi olarak da bilinir.

Deve dikeni, 30 cm ile 2 metre boyları arasında olabilir ve genelde konik bir şekle sahiptir. Maksimum taban çapı yaklaşık 160 cm’dir. Kökleri yivli ve bitkisine göre değişen oranlarda pamukludur. En olgun devedikenlerinin içleri boş sapları bulunur. Yapraklar mızrak şeklinde dikdörtgendir. Dikenli kenarları olan bu yaprakların süt beyaz damarları ve tüysüz, parlak yeşil bir rengi vardır.

Çiçek başları 4 ile 12 cm uzunluğunda ve geniş, kırmızı ya da mor renk yelpazesinde değişir. Haziran ya da ağustos ayları arasında Kuzey’de ya da Aralık-Şubat ayları arasında Güney Yarım kürede (sonbahar boyunca ve yaz aylarında) çiçek açarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir