Dizel Motor Tamiri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:49

Bugün sizlere çok merak edilen dizel motor tamiri hakkında detaylı ve kapsamlı bilgi vereceğiz.

Aşağıdaki bilgileri okuyarak dizel motor tamiri hakkında gerçekleri anlayabilirsiniz.

Öncelikle Dizel motoru tanıyalım. Dizel motor nedir

Dizel motor, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla, dizel motor oksijen içeren bir gazın sıkıştırılarak

Yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur.

Dizel motorlar, benzinli motorlardan üstünlüklerine rağmen birçok ülkenin terk etmeyi planladığı bir motor türüdür.

Dizel motor, yüksek verim ve güç gerektiren araçlarda yaygın olarak kullanılan motordur.

Dizel yakıtların benzinli yakıtlara göre daha ucuz olması sebebiyle tercih edilmesinin yanında ağır vasıtalarında, yük araçlarında dizel motorlar kullanılır.

Yüksek oranda emisyon yayması sebebiyle birçok ülkenin terk etmeyi planladığı dizel motorların çevreye verdiği zararların minimuma indirilmesi için birçok sistem deneniyor.

Ancak yakın gelecekte bazı ülkelerin dizel motorları yasaklayacağı gerçeği de otomotiv firmalarını kara kara düşündürüyor. Türkiye’de ise son 10 yılda dizel motorlu araç kullanımı yüzde 400 oranında artmış durumda.

Hayatın bir parçası haline gelen dizel motorlar aslında nedir, makalemizden öğrenebilirsiniz.

Dizel motor, 1876 yılında Nikolaus Otto’nun benzinli motorun icadından 16 yıl sonra, Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından 1892 yılında icat edildi.

Dizel motorlar, “içten yanmalı” motor grubunda yer alır.

Dizel motorların çalışma prensibi; “motor içindeki silindirde pistonun basıncı ile sıkıştırılan havanın (veya oksijen içeren bir gazın) basınçla yüksek sıcaklığa ulaştığı anda üzerine yakıt püskürtülmesi sonucu havanın alev alarak patlaması ve açığa çıkan enerji ve basıncın pistonu itmesi” şeklinde gerçekleşir.

Yanma odasına ne kadar çok hava alınabilirse motor performansı o kadar artar.

İyi atomize olmuş yakıtın yüksek oranda havaya karışması sonucu meydana gelen yanma işlemi dizel motorun maksimum tork (çekiş kuvveti) üretmesini sağlar.

Piston, silindirde en üst noktaya geldiği anda hava en yüksek basınca ulaşır. Sıkıştırılan havaya enjeksiyondan (atomizer meme) dizel yakıt (mazot) püskürtülür.

Yanma odasında sıkışan havanın üzerine püskürtülen yakıt, sıcak basınçlı havayla birleştiği anda yanma ve patlama olayı gerçekleşir.

Patlama sırasında yanan hava genleşir ve büyük bir basınç açığa çıkar. Bu basınç silindirin en üst noktasındaki pistonu aşağı doğru hızla iter.

Pistonun bağlı olduğu piston kolu (biyel), itme hareketini motorun altında bulunan krank miline iletir. 

İtme hareketi krank milinde dönme momentine dönüşür. Bu hareket saniyede onlarca kez tekrarlanır.

Her defasında bir silindire çekilen hava yandıktan sonra egzoz kanalları aracılığı ile dışarı atılırken, diğer silindirlerde de yanma ve egzoz işlemi devam eder.

Motorda üretilen dönme hareketi debriyaj, şanzıman (vites kutusu) ve akslar aracılığı ile tekerlere kadar iletilir. Böylece aracın hareket etmesi sağlanır.  

dizel motor tamiri
Dizel motor tamiri ise parçaların daha karmaşık olması açısından biraz daha masraflıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir