Hazır Enginar Suyu nasıl içilir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:09

Enginar suyu içme sayfasına hoşgeldiniz.

Muhteşem mucize bitki hakkında tüm merak ettikleriniz aşağıda.

Enginar Suyu; Enginar kış sebzelerinde arasında yer alan, sağlıklı bir bitkidir. Her besini olduğu gibi enginarı da mevsiminde, taze tüketmek en uygun olanıdır. Genel olarak ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir. Dünya’da ise ilk olarak Etiyopya’ yetiştirilen bir bitkidir. Daha sonra oradan yayılma göstermiş. Enginar; vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin bir sebzedir. Enginar besleyiciliği bakımından eksiksiz denilebilecek bir sebzedir. Kalori ve yağ bakımından düşük olması nedeni ile kilo almak istemeyenler ve diyet yapıp kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği besinlerin başında yer alır. Enginar doğal bir detoks ürünüdür. Vücuttaki organların normal çalışma fonksiyonlarını değiştiren, zararlı toksinlerin vücuttan atılımını sağlayan bir bitkidir. Roma ve Antin Yunan İmparatorluklarında enginar yaprakları sindirime destek olması için tüketilmiş. Bunun dışından enginar yaprakları; böbreklere faydalı, idrar söktürmede yardımcı, safra akışını uyarıcı olarak da kullanılır.
Enginar Suyu Nasıl Hazırlanır?Enginar suyu, enginarın yapraklarından hazırlanır. Enginar temizlenir, yaprakları ayrılır. Ayıklanan enginar yaprakları orta büyüklükte bir tencerede haşlanır ve sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yaprakları sıkılır, ayrılır. 1 su bardağının dörtte biri kadarını enginar suyu ile doldurun kalan kısmını ise içme suyu ile doldurun. Bir günde 3 bardak tüketilebilir. Vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur.
Enginar Suyunun FaydalarıKan şekerini düşürür; Enginarın yapısında yer alan inülin maddesi, vücutta sindirimi yavaş olan bir karbonhidrattır, şekerin enerjiye dönüşümünde kolaylık sağlar. Ayrıca inülin maddesi insülin seviyesini düzenlemeye yardım eder ve diyabet hastalığına şifa kaynağıdır.
Kolesterol seviyesini dengeler; Enginarın yapısında bol miktarda C vitamini, fitosterol ve yüksek lif vardır. Bu sayede olumsuz kolesterol seviyesini azaltır, olumlu kolesterole destek olur.
Yağların sindirimine yardımcı olur; Enginar cinarina adlı bir madde yapısında bulundurur. Bu madde sayesinde yağ sindirime destek olur ve yağın vücutta birikimini önler.
İltihapları kurutur; Enginarın yapısındaki flavonoidler ile iltihaplar ile mücadele eder ve kardiyovasiküler hastalıkların riskini azaltır.
Sindirime yardım eder; Enginar suyu yapısındaki yüksek lif ve su ile sindirimi geliştirici niteliktedir. Besin emilimini güçlendirir, pH dengesindeki sorunlara karşı tedavi edicidir. Kabızlık ile mücadele eder.
Karaciğer sağlığına olumlu etki yapar; Enginar suyu tüketimi karaciğerin optimal seviyede tekrar çalışabilmesi için gerekli olan besinleri karşılar.
Bunların dışında enginar suyu;

 • Ürik asidin azalmasına destek olur.
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde tedavi edicidir.
 • Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla tercih edilir.
 • Anne sütünü artırdığından özellikle loğusa kadınların tüketmesi tavsiye edilir.
 • Sarılık ve hepatit hastalıklarında olumlu etki yapar.
 • Vücuda kuvvet verir, direnci artırır.
 • Güçlü bir idrar söktürücüdür.
 • Kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Damar tıkanıklıklarını giderir.
 • Bağışıklık sistemine güç verir.
 • Cilt sağlığına olumlu etki yapar.
 • Vücuttaki gazı azaltır.
 • Şişkinliğe engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir