Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olurmu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:41

mide kanseri - Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olurmu

Bugün sizlere sıkça sorulan ilerlemiş mide kanseri ultrasonda belli olurmu sorusuna cevap vereceğiz.

Öncelikle mideyi tanıyalım; Mide, sindirim sisteminin bir parçasıdır. 

 Diyaframın (akciğerlerin tam altındaki kas tabakası) tam altında kalır. Midenin üst kımı özofagusa (yemek borusu) bağlıdır. Midenin diğer ucu, ince bağırsağın ilk kısmına (duodenum’a) bağlıdır. Mide üç ana bölümden oluşur.

Üst kısmına “fundus” denir. Orta kısmına midenin gövdesi denir. Alt kısmına ise “antrum” veya “pilor” denir. 

 Midenin her iki ucunda sfinkter adı verilen birer vana vardır. Yemek borusu ve midenin üst kısmı arasındaki valf kardiyac sfinkter olarak adlandırılır. Midenin alt kısmı ve duodenum arasındaki valfe pilor sfinkter denir. Midenin çeşitli işlevleri vardır.

Mide kaslı bir çantadır. Onun asıl işi yenen gıdayı karıştırmak ve kolayca sindirilmesi için parçalamaya başlamaktır Gıda mideye girdiğinde, mide duvarı kasları güçlü bir şekilde kasılır ve bu kasılmalar dalgalar halinde mideyi kavrar. Bu kasılmaları gıdaları karıştırır ve yoğun bir sıvı haline getirir. Bu duodenumda sindirimi kolaylaştırır.

Mide, B12 olarak adlandırılan vitamini absorbe etmek için gerekli bir kimyasal daha üretir.

Vücudun kırmızı kan hücrelerinin yapımı ve sinir sistemi sağlığı için bu hücreye ihtiyacı vardır.

Midede geçirilen yaklaşık iki saatten sonra bu yarı sıvı, kısmen sindirilmiş gıda, sindirimin devam etmesi için duodenuma geçer. Sindirilmiş yemek daha sonra besinlerin vücuda emilimi için ince bağırsağa doğru hareket eder. 

Bu bölüm olası risk faktörleri ve mide kanseri nedenleri ile ilgilidir. Bazı faktörler mide kanseri riskini artırırken diğerleri düşürür. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Her yıl yaklaşık 7500 vaka teşhis edilir. Her 100 kanser tanısına karşılık olarak 2 mide kanseri teşhisi (% 2) bulunmaktadır. Erkeklerde kadınlara nazaran hemen hemen iki kat daha fazla teşhis edilir.

Mide Kanseri Öldürür mü diye her gün yüzlerce kişi bize mesaj atıyor.

Mide kanseri insidansıdünya çapındaülkedenülkeyedeğişir. Bu bir ölçüdediyetfarklılıkları ile açıklanabilir.Çok tuzlugıdaların oranının yüksek olduğu bir diyetmide kanseririskini artırır.

Tıpkı diğer kanser türleri gibi mide kanseri de yaş ilerledikçe daha sık görülür. Her 100 olgudan 95 kadarı (% 95) 55 yaş ve üzeri kişilerde teşhis edilir.

Helicobacter pylori, son birkaç yıl içinde çok araştırılmış bakteriyel bir enfeksiyondur.

Bu bakteriyel enfeksiyon midenin alt bölümünde kanser riskini yaklaşık 6 kat artırır. Bu enfeksiyonun cagA pozitif Helicobacter pylori denen belirli bir tipi kanser riskini daha da artırabilir.

Milyonlarca insan bu bakteri ile enfekte olmasına rağmen çoğu kanser olmadığından mide kanserinin oluşmasında başka faktörlerin de devrede olduğunu söyleyebiliriz.

Beslenme ve sigara kullanama HP bakterisi ile etkileşime geçtiğinde kansere neden oluyor olabilir. 

Ayrıca bu bakteri ağır kronik atrofik gastrit (SCAG) denen hastalığa yola açabilir, bu da mide kanserine neden olabilir. SCAG hastalarında midenin hem alt ve hem de üst kısmında mide kanseri riski bulunmaktadır.

Sigara dumanı kansere neden olan birçok kimyasal içerir. Eğer sigara dumanı soluyorsanız, her seferinde bir miktarını ister istemez içinize çekeceksiniz.

Bu şekilde de olsa sigara içmek, mide kanseri riskini artırabilir. İngiltere’de yaklaşık 5 mide kanseri vakasından 1’ine (% 20’si) sigaranın neden olduğu düşünülmektedir.

Sigara içenlersigaraiçmeyenlere göreiki kat daha fazla midekanseri riski taşır. Eğersigarayı bırakırsanız risk azalır. Sigara içen kişinin HP enfeksiyonuvarsa, HP enfeksiyonuolmayan ve sigara içmeyen kişilere göre 10 kat daha fazla risk taşır.

İsveç’te bir çalışma “snus” denilen çiğneme türü tütünü kullanmanın sigara içmeye oranla en az %50 oranında mide kanseri riskini artırdığını göstermiştir.

Son araştırmalar alkol tüketiminin mide kanseri riskini artırmasının olası olmadığını gösteriyor.

İstatistiksel olarak daha önce prostat kanseri, meme kanseri, mesane kanseri ya da testis kanseri geçirmişlerse erkeklerin mide kanseri olma riskinde hafif bir artış bulunuyor. 

Kadınlar yumurtalık kanseri, meme kanseri ya da rahim ağzı kanseri geçirmişlerse mide kanseri olma riskleri artıyor. 

Her iki cins içinse yemek borusu (özofagus) kanseri, melanom olmayan cilt kanseri, bağırsak kanseri, non Hodgkin lenfoma veya tiroid kanseri geçirmişlerse mide kanseri riski artar.

HIV, AIDS, ya da organ nakli sonrasında alınan ilaçlar ile enfeksiyon nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, diğer insanlara göre mide kanseri riskini iki katı olarak görülmektedir. Bu tip durumlar Helicobacter pylori gibi enfeksiyon risklerini artırabilir.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) kauçuk üretimi sektöründe çalışmanın mide kanseri riskini artırdığının kanıtları olduğunu belirtiyor. Ayrıca asbest maruziyeti ile de bir bağlantı olabilir.

Hormon replasman tedavisi (HRT) alan kadınlarda mide kanseri riskinde azalma görülmektedir. Ancak HRT, meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türleri için riski artırmaktadır.

Mide kanseri ultrasonda belli olurmu ve Belirtileri

Mide kanserinin semptomları oldukça belirsiz ve genel olabilirler.

Mide kanserinin erken belirtileri genellikle asidite ve geğirmedir. Mide kanseri tanısı alan birçok kişi yıllardır bu gibi belirtilere sahiptirler.

Ama bunlar diğer mide sorunlarının belirtileri de olabilirler. Çoğu insan uzun yıllar boyunca hazımsızlık çeker ve kanser olmaz. Hazımsızlık ve geğirme belirtileri ile doktora giden her 50 kişiden 1’i veya daha azı kanserdir.

Diğer bir erken belirti de yemek yerken normalden daha erken fazla doymuş (dolu hissetmek) olabilir.

Bu durum bir süre devam ederse, fazlaca kilo kaybetmeye başlarsınız.

Erken dönem mide kanseri bile mide içine kanama yapabilir. Devam eden bir süre boyunca kan kaybetmek sizi anemik yapabilir. Bu kırmızı kan hücresi sayınızın çok düşük olduğu anlamına gelir.

Anemi sizi soluk görünümlü yapar ve yorgun hissettirir. Çok anemik iseniz devamlı nefes nefese de hissedebilirsiniz.

Kan kusmak yaygın bir erken belirti değildir, ama görülebilir de. Bu durumda kan açıkça görülmeyebilir. Eğer parlak kırmızı kan kusuyorsanız bu kanamanın taze olduğu anlamına gelir.

Kan bir süre midede kalmış ise, kahve telvesi gibi koyu kahverengi görünebilir. Tabi hemen akla mide kanseri ultrasonda belli olurmu geliyor.

Mide kanseri olan kişilerde kan pıhtısı olması olasılığı daha yüksektir. Eğer ağrı veya şişen bir bacak, ya da ani göğüs ağrısı ve nefes darlığı varsa, bacakta ya da akciğerde bir kan pıhtısı olabilir.

Böyle bir durumda acil olarak kanın pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlara ihtiyacınız olacağı için hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Mide kanseri tanısı insanların yarısından fazlası ağrı, bulantı ya da yutma güçlüğü hisseder. Ağrının hissedildiği alan kişiden kişiye değişebilir. Genellikle midenin üst kısmıdır.

Ya da göğüs kemiğinin (sternum) tam altında ya da biraz aşağıda olabilir.

Aşağıdaki belirtiler ileri evre mide kanserinin belirtileri arasındadır:

 İştahsızlık ve kilo kaybı

 Batında sıvı olması

 Dışkıda kan görülmesi

Bir çok kanser türünde olduğu gibi ana tedavi opsiyonları cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Sadece ameliyat olabilirsiniz, ya da kemoterapi ve/veya radyoterapi de görebilirsiniz.

mide kanseri ultrasonda belli olurmuBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir