Sıcak Su Yanığı Bitkisel Tedavisi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 03:26

Bugün sizlere Sıcak Su Yanığı Bitkisel Tedavisi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Öncelikle geçmiş olsun sıcak su yanığı oluştuğunda kesinlikle diş macunu domates gibi şeyler sürmeyin derhal soğuk suya tutun buz uygulayın.

Bu tür olaylarda yapılan yanlış müdahaleler kalıcı cilt hasarlarına neden olabiliyor.

Yanık olan bölgeyi olabildiğince temiz tutmaya çalışın. Yanık deri çok çabuk enfeksiyon kapabilir.

Yatıştırıcı özelliğe sahip olan patates, küçük cilt yanıklarını tedavi eder. Rendelenmiş patatesin suyunu sıkarak yanan bölgede 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Aloe vera, sıkılaştırıcı ve doku iyileştirici özelliğe sahiptir. Yanan bölgeye aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli direk uygulayabilirsiniz. Bitki yoksa aloe vera içeren kremde kullanabilirsiniz.

E vitamini, laurik asit, miristik asit ve kaprilik asit içeren hindistan cevizi yağı yanık tedavisinde etkilidir.

Bal yaraları iyileştirir ve dezenfekte eder. Aynı zamanda ağrıyı rahatlatır, sıvıyı dokudan çıkarır ve yanık alanı temizler. Balı doğrudan yanığa uygulayarak birkaç saat bekletebilirsiniz.

Küçük yanıkları tedavi eden elma sirkesi, enfeksiyonu önler ve antiseptik özelliğe sahiptir.

Elektrik yanıkları için derhal hastaneye başvurunuz.

Lavanta yağının antiseptik ve ağrı kesici özelliği vardır. Aynı zamanda yara izi riskini en aza indirir. Yanan bölgeye günde 2-3 kere lavanta yağı uygulayabilirsiniz.

Birinci derece yanıklarda soğuk su ile çayın birleşimi kullanılabilir. Bu işlem için siyah çay poşetini birkaç dakika soğuk suda bekleterek yanık bölgede biraz bekletebilirsiniz.

Yumurta akı yanık sonrası oluşan ağrıyı hafifletir. Yumurta akı hemen kuruyacağı için sürekli tazelenmesi gerekir. Yanık yerdeki ağrıyı alır ve aynı zamanda izi oluşumunu engeller.

Soğan mutfak personelleri tarafından en sık tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Yanan bölgeye hemen sıkılan soğan suyu ağrıyı hafifletir ve kabarmayı önler.

Papaya ölü hücreleri yok etme özelliğine sahip bir meyvedir. Yanık olayında 3-4 gün sonra papaya uygulayarak ölü hücreleri yok etmiş olursunuz.

Sinir otunun yaprakları antimikrobiyal, antihemorjik ve antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Yanık olan bölgeye yaprakları ezerek çıkan suyu yavaşça sürmek gerekir. 

İçeriğinde C ve E vitamini bulunduran salatalık, cildi nemlendirir ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Oluşan küçük yanıkların üzerine dilim salatalık koyarak yanma hissini azaltabilirsiniz.

Soğutma etkisine sahip yoğurdu yanan bölgeye yarım sonra sürebilirsiniz. Yoğurt, yanma hissini azaltır ve rahatlama sağlar.

En çok yanık izi gidermede alovera bitkisi etkili olduğu söylenmektedir.

Sıcak Su Yanığı Bitkisel Tedavisi hakkında yorumlarınızı aşağıdaki bölümden yapabilirsiniz.

Sıcak Su Yanığı Bitkisel Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir