Su Fıtığı ve Sünnet

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 03:42

su fitigi ve sunnet - Su Fıtığı ve Sünnet

Değerli kullanıcılarımız su fıtığı ve sünnet konumuza hoşgeldiniz.

Hidrosel yani halk arasındaki ismi ile su fıtığı denilmektedir.

Konuyu biraz daha açalım;

Erkek üreme organı olan testisin etrafı çift tabakalı koruyucu bir zar ile sarılıdır. Bu zarın iki tabakası arasında normalde bir miktar sıvı bulunur.

Bu sıvı testisin kayganlığını sağlar. Testisleri çevreleyen bu zarın iki yaprağı arasında bulunan sıvının normalden fazla olmasına hidrosel adı verilir.

Hidrosele halk arasında torbaların şişmesi, su toplaması, su fıtığı da denir.

Çocuklarda hidrosel kasık kanalının kapanmaması sonucu ortaya çıkar.

Kasık kanalı genellikle 2 yaşına kadar kendiliğinden kapanabilir.

Kasık kanalı kapanınca hidrosel de kaybolur. İki yaşından sonra kasık kanalının kendiliğinden kapanma şansı yoktur, bu yüzden ameliyat ile bu kanalın kapatılması gerekir.

Eğer kapatılmaz ise ileriki yaşlarda hidrosel daha da büyüyebilir. Hatta içerisine bağırsakların girmesiyle kasık fıtığına dönüşebilir.

Hidrosel  muayene ile kolayca anlaşılır. Muayene sırasında torbalara ışık tutulursa, içinde sıvı olduğu için torba ışığı geçirir.

Bu durum torbanın sıvı ile dolu olduğunun göstergesidir. Torbadaki kitlenin su olmadığından şüphelenilirse torbanın ultrasonografisi çekilir.

Bebeklerde hidrosel ameliyatı 2 yaşından sonra yapılmalıdır.  Çünkü 2 yaşına kadar açık kalan kasık kanalı kendiliğinden kapanır.

Bu durumda hidrosel de kaybolur, yani ameliyata gerek kalmaz.

2 yaşına kadar düzelmeyen hidroselin tedavisi ameliyattır. Ancak su fıtığı ve sünnet ile birlikte kasık fıtığı da varsa, ameliyat hemen yapılmalıdır.

Çünkü hidrosel bir tehlike teşkil etmezken, fıtık durumunda bağırsakların boğulma tehlikesi vardır.

Bazen hidrosel sıvısı iğne ile boşaltılabilir, ancak bu durumda, daha sonra hidrosel yeniden oluşabilir. Ameliyatta ise sıvı boşaltıldıktan sonra fıtık ameliyatında olduğu gibi torba ile karın arasında açık kalmış olan kanal kapatılır.

Kasık fıtığına benzer şekilde, erkek çocuklarda karın içindeki suyun torbalara inerek burada şişlik oluşturmasına ise su fıtığı veya tıp dilinde “hidrosel” denir.

Rahatsızlığın tanısı hastanın kasıklarının ve torbalarının muayenesiyle konur.

Çocuk ağladığında şişlik oluşur ve yattığında veya sakinleştiğinde kayboluyorsa tanı kesinleşir. Kasık fıtığında mümkün olan en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. 

Çünkü torbaya veya kasığa inen bağırsaklar burada sıkışarak boğulabilir. Su fıtığı ise 2 yaşına kadar 2 aylık kontrollerle takip edilmeli, gerekirse ameliyat yapılmalıdır. 

su fıtığı ve sünnet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir