in

Uzmanlardan kuyruk yağı uyarısı

Kurbanın kuyruk yağı ile iç yağlarının tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Renan Güneş, “Bu yağların içeriğinde doymuş yağ oranı yüksek olduğundan, etleri haşlayıp suyu tüketilmemeli ve yemeklerde kullanılmamalıdır.

Kurbanlık hayvanların karaciğer akciğer gibi organ etleri de bu dönemde oldukça fazla tüketilmektedir. Kolesterol ve doymuş yağ içerikleri oldukça fazla olduğundan özellikle kalp damar hastalarının uzak durması gerekmektedir” hatırlatmasında bulunuyor.

Etteki demir mineralinin kanda emiliminin artması için beraberinde yüksek C vitamini içeren sebzelerle tüketilmesi gerekiyor.

Ayrıca fazla et yemenin üre seviyesini de artıracağına işaret eden Beslenme ve Diye Uzmanı Renan Güneş, bu sorunun önüne geçilmesi içinde günde 2.5-3 litre su içilmesi önerisinde bulunuyor.

Günde sadece bir öğün et tüketerek ve pişirme yöntemine dikkat ederek Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmenin mümkün olduğunu kaydeden Renan Güneş ayrıca hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlıların tercih edilmesini de önemle hatırlatıyor.

KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

“Kurbanın uygun koşullarda kesildiğinden emin olmalısınız. Yeni kesilen kurbanın etinin sindirimi ve pişimi zor olur. Bu durum midede hazımsızlık, mide ve bağırsak problemlerine sebep olabilir.

Bu nedenle etlerin 1-2 gün buzdolabında bekletilmesi daha uygun olacaktır. Sonrasında ise saklama koşulları oldukça önemlidir. Düzgün ve yeterli saklama koşullarında saklanmayan etin besin zehirlenmelerine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Uygun koşullarda saklanmayan ve pişirilmeyen etler, salmonella, e.coli gibi mikroorganizmaların neden olduğu zehirlenmelere sebepolabilir.

Her zaman olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da sağlıklı beslenme ilkelerine uymaya, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.”

Written by admin

Altın Daha Yükselecek mi ? Yatırım yapılmalı mı ?

WhatsApp mı Telegram mı?